Microchip Technology DSC1102DI5-162.0000
DSC1102DI5-162.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102DI5-162.0000
Brief Description
OSC MEMS 162.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1102DI5-162.0000.pdf
Availability of DSC1102DI5-162.0000
QUANTITY
DSC1102DI5-162.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102DI5-162.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1102DI5-162.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency162MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102DI5-162.0000
Related LinksDSC1102DI, DSC1102DI5-162.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102DI5-162.0000 Details Description
Related parts for DSC1102DI5-162.0000
Crystal 76.8000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
UNIV MAT ALUM TRIM BSE 48IN MAT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 24QFN datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.3W 0.2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf