Microchip Technology DSC1103AI5-156.2500
DSC1103AI5-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AI5-156.2500
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AI5-156.2500.pdf
Availability of DSC1103AI5-156.2500
QUANTITY
DSC1103AI5-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AI5-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1103AI5-156.2500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AI5-156.2500
Related LinksDSC1103AI, DSC1103AI5-156.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AI5-156.2500 Details Description
Related parts for DSC1103AI5-156.2500
SCR PHASE CONT 800V 390A A-PUK datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
14 SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf