Microchip Technology DSC1121AM2-100.0000
DSC1121AM2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121AM2-100.0000
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121AM2-100.0000.pdf
Availability of DSC1121AM2-100.0000
QUANTITY
DSC1121AM2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121AM2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1121AM2-100.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121AM2-100.0000
Related LinksDSC1121AM, DSC1121AM2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121AM2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1121AM2-100.0000
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 24CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V datasheet.pdf
DIN-SIGNAL COAX F PCB-SOLDER 7 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 60" H2O 8SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1.5A AXIAL datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf