Microchip Technology DSC1121BM1-030.0000
DSC1121BM1-030.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BM1-030.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BM1-030.0000.pdf
Availability of DSC1121BM1-030.0000
QUANTITY
DSC1121BM1-030.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BM1-030.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1121BM1-030.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BM1-030.0000
Related LinksDSC1121BM, DSC1121BM1-030.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BM1-030.0000 Details Description
Related parts for DSC1121BM1-030.0000
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.121 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 2.5MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN BNC ATTACH PLUG FML-ML datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.15"L X 2.36"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 7pF 80 Ohm -20°C - 100°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf