Microchip Technology DSC1121CL5-050.0000
DSC1121CL5-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CL5-050.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CL5-050.0000.pdf
Availability of DSC1121CL5-050.0000
QUANTITY
DSC1121CL5-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CL5-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1121CL5-050.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CL5-050.0000
Related LinksDSC1121CL, DSC1121CL5-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CL5-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1121CL5-050.0000
RES METAL OX 5W 750 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-15V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 400 PIECE datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 3SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
ADAPTER M/M TYPE N/SMA 18GHZ datasheet.pdf