Microchip Technology DSC1121CM1-027.0000T
DSC1121CM1-027.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CM1-027.0000T
Brief Description
OSC MEMS 27.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CM1-027.0000T.pdf
Availability of DSC1121CM1-027.0000T
QUANTITY
DSC1121CM1-027.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CM1-027.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121CM1-027.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CM1-027.0000T
Related LinksDSC1121CM1, DSC1121CM1-027.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CM1-027.0000T Details Description
Related parts for DSC1121CM1-027.0000T
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
OSC XO 64.516MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 6POS 0.156" datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf