Vishay/Dale RLR07C2001GMRE6
RLR07C2001GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001GMRE6
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001GMRE6.pdf
Availability of RLR07C2001GMRE6
QUANTITY
RLR07C2001GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001GMRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2001GMRE6
IC MOTOR DRIVER PAR 8SO datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8DIP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 24"W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf