Microchip Technology DSC1121DE1-050.0000T
DSC1121DE1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121DE1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121DE1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1121DE1-050.0000T
QUANTITY
DSC1121DE1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121DE1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121DE1-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121DE1-050.0000T
Related LinksDSC1121DE1, DSC1121DE1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121DE1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1121DE1-050.0000T
CONN PIN 20-24 AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DISPLAY CONTROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONICAL 0.4MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf