Microchip Technology DSC1123BE2-125.0000
DSC1123BE2-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1123BE2-125.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 125.0000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1123BE2-125.0000.pdf
Availability of DSC1123BE2-125.0000
QUANTITY
DSC1123BE2-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1123BE2-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1123BE2-125.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1123
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1123BE2-125.0000
Related LinksDSC1123BE, DSC1123BE2-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1123BE2-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1123BE2-125.0000
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-252 datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.4 OHM 5% 200W datasheet.pdf