IXYS Corporation DSEI2X101-12A
DSEI2X101-12A picture photo
Mfg. Part Number
DSEI2X101-12A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 91A SOT227B
Datasheet Download
DSEI2X101-12A.pdf
Availability of DSEI2X101-12A
QUANTITY
DSEI2X101-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of DSEI2X101-12A
Internal Part NumberEIS-DSEI2X101-12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)91A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.87V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSEI2X101-12A
Related LinksDSEI2X, DSEI2X101-12A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSEI2X101-12A Details Description
Related parts for DSEI2X101-12A
IC RTC PHANTOM SER 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf