Vishay Thin Film PHP00805H6490BBT1
PHP00805H6490BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H6490BBT1
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H6490BBT1.pdf
Availability of PHP00805H6490BBT1
QUANTITY
PHP00805H6490BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H6490BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H6490BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H6490BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H6490BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H6490BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H6490BBT1
CONN HEADER 9POS VERT .163 AU datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 3V datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX NAMUR 2M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf