Cornell Dubilier Electronics DSF050J185
DSF050J185 picture photo
Mfg. Part Number
DSF050J185
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF050J185.pdf
Availability of DSF050J185
QUANTITY
DSF050J185 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF050J185
Internal Part NumberEIS-DSF050J185
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.283" W (10.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF050J185
Related LinksDSF05, DSF050J185 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF050J185 Details Description
Related parts for DSF050J185
MOSFET N-CH 200V 16A TO-220AB datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
MOD CABLE 50FT STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 51PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf