Cornell Dubilier Electronics DSF100J394
DSF100J394 picture photo
Mfg. Part Number
DSF100J394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF100J394.pdf
Availability of DSF100J394
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF100J394 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF100J394
Internal Part NumberEIS-DSF100J394
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.217" W (10.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF100J394
Related LinksDSF10, DSF100J394 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF100J394 Details Description
Related parts for DSF100J394
RES SMD 30.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.7A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC CLK GEN 19.9MHZ AUTO 8UMAX datasheet.pdf
RES 2.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 164MA 3.12 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V TO-220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15 F 48" RBW JACKS LP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf