Elna America DSK-3R3H703T414-HRL
DSK-3R3H703T414-HRL picture photo
Mfg. Part Number
DSK-3R3H703T414-HRL
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD
Datasheet Download
DSK-3R3H703T414-HRL.pdf
Availability of DSK-3R3H703T414-HRL
QUANTITY
DSK-3R3H703T414-HRL Order Process
Ship out your order
Specifications of DSK-3R3H703T414-HRL
Internal Part NumberEIS-DSK-3R3H703T414-HRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDSK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance70mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated3.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 70°C
TerminationSurface Mount
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCoin, Wide Terminals - Opposite Sides
Lead Spacing-
Size / Dimension0.189" Dia (4.80mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSK-3R3H703T414-HRL
Related LinksDSK-3R3H7, DSK-3R3H703T414-HRL Datasheet, Elna America Distributor
DSK-3R3H703T414-HRL Details Description
Related parts for DSK-3R3H703T414-HRL
OSC XO 80.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OSC DL FX FREQ 66.66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLUNGER-BANANA PLUG 24" RED datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3POS SOCKET R/A 5M datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf