Panasonic Electric Works DSP1-L2-DC12V
DSP1-L2-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
DSP1-L2-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Datasheet Download
DSP1-L2-DC12V.pdf
Availability of DSP1-L2-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSP1-L2-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP1-L2-DC12V
Internal Part NumberEIS-DSP1-L2-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesDSP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current25mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power300 mW
Coil Resistance480 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP1-L2-DC12V
Related LinksDSP1-L, DSP1-L2-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DSP1-L2-DC12V Details Description
Related parts for DSP1-L2-DC12V
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TVSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP 5V SER 16-QSOP datasheet.pdf
IC CODEC STER H-HDPN AMP 36-QFN datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf