Microchip Technology DSPIC30F5015T-30I/PT
DSPIC30F5015T-30I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F5015T-30I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F5015T-30I/PT.pdf
Availability of DSPIC30F5015T-30I/PT
QUANTITY
DSPIC30F5015T-30I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F5015T-30I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F5015T-30I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size66KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F5015T-30I/PT
Related LinksDSPIC30F50, DSPIC30F5015T-30I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F5015T-30I/PT Details Description
Related parts for DSPIC30F5015T-30I/PT
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ TBGA datasheet.pdf
SCR 1600V 1420A E-PUK datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf