Microchip Technology DSPIC30F6010-30I/PF
DSPIC30F6010-30I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6010-30I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6010-30I/PF.pdf
Availability of DSPIC30F6010-30I/PF
QUANTITY
DSPIC30F6010-30I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6010-30I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6010-30I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
PCN Design/SpecificationDie/Molding Material Update 20/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O68
Program Memory Size144KB (48K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6010-30I/PF
Related LinksDSPIC30F6, DSPIC30F6010-30I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6010-30I/PF Details Description
Related parts for DSPIC30F6010-30I/PF
IC CLK BUFFER 2:6 250MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HG FOIL UNIPAK REENTERABLE ENCAP datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 20QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf