Microchip Technology DSPIC30F6011A-20E/PT
DSPIC30F6011A-20E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6011A-20E/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6011A-20E/PT.pdf
Availability of DSPIC30F6011A-20E/PT
QUANTITY
DSPIC30F6011A-20E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6011A-20E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6011A-20E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size132KB (44K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6011A-20E/PT
Related LinksDSPIC30F60, DSPIC30F6011A-20E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6011A-20E/PT Details Description
Related parts for DSPIC30F6011A-20E/PT
IC REG LDO 2.5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10DFN datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48MLF datasheet.pdf
JFET N-CH 50MA 200MW CP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf