Microchip Technology DSPIC33EP16GS504T-E/ML
DSPIC33EP16GS504T-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP16GS504T-E/ML
Brief Description
IC DSC 16KB FLASH 60MIPS 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP16GS504T-E/ML.pdf
Availability of DSPIC33EP16GS504T-E/ML
QUANTITY
DSPIC33EP16GS504T-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP16GS504T-E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP16GS504T-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPIC33EPXXGS50X Familay Errata,Datasheet Rev Add 28/Oct/2015
dsPIC33EPXXGS50X Family Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP16GS504T-E/ML
Related LinksDSPIC33EP16, DSPIC33EP16GS504T-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP16GS504T-E/ML Details Description
Related parts for DSPIC33EP16GS504T-E/ML
TRIMMER 10K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONTROL CARD PICCOLO F28035 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf