Microchip Technology DSPIC33FJ06GS102-E/SO
DSPIC33FJ06GS102-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ06GS102-E/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ06GS102-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ06GS102-E/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ06GS102-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ06GS102-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ06GS102-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
dsPIC® "GS" DSCs
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 15/May/2014
Errata/Datasheet Update 24/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Feb/2015
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size6KB (6K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ06GS102-E/SO
Related LinksDSPIC33FJ0, DSPIC33FJ06GS102-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ06GS102-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ06GS102-E/SO
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.32 500MM datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SFBH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC datasheet.pdf