Microchip Technology DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
DSPIC33FJ128GP710A-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP710A-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP710A-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128GP710A-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP710A-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP710A-E/PT
SWITCH DIP 6POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 9A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 100K 10MSOP datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf