Microchip Technology DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
DSPIC33FJ128GP710T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ128GP710T-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33FJ128GP710T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ12, DSPIC33FJ128GP710T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ128GP710T-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ128GP710T-I/PF
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf