Microchip Technology DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
DSPIC33FJ256GP710T-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ256GP710T-I/PF.pdf
Availability of DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
QUANTITY
DSPIC33FJ256GP710T-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesdsPIC33F DMAC
Asynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size30K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
Related LinksDSPIC33FJ25, DSPIC33FJ256GP710T-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ256GP710T-I/PF Details Description
Related parts for DSPIC33FJ256GP710T-I/PF
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN COUPLER MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 2A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf