Microchip Technology DSPIC33FJ32GP302-E/SP
DSPIC33FJ32GP302-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ32GP302-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33FJ32GP302-E/SP.pdf
Availability of DSPIC33FJ32GP302-E/SP
QUANTITY
DSPIC33FJ32GP302-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ32GP302-E/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ32GP302-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ32GP302-E/SP
Related LinksDSPIC33FJ3, DSPIC33FJ32GP302-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ32GP302-E/SP Details Description
Related parts for DSPIC33FJ32GP302-E/SP
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DIODE GPP 6A 150V GPP INLINE GBU datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 127PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf