Microchip Technology DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
DSPIC33FJ64GP804T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ64GP804T-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
QUANTITY
DSPIC33FJ64GP804T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
PCN Design/SpecificationMultiple Devices 21/May/2013
Plating 04/Jun/2013
Multiple Devices Errata Revision 06/Aug/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b, D/A 2x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64GP804T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64GP804T-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64GP804T-I/ML
OSC XO 4.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 32A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG 16POS .100 SINGLE VER C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf