Microchip Technology DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Speed40 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC506AT-I/MR
RES 110K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CRIMP TOOL #18-22AWG JL05 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 25 M PCB STR MACH ZINC datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 51 OHM 24DRT datasheet.pdf