Microchip Technology DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
QUANTITY
DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Copper Wire 05/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Number of I/O85
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
Related LinksDSPIC33FJ64, DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33FJ64MC710AT-I/PT
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 1BAR ABSO 3.3V SMD datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE DPAK datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 274MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf