IXYS Corporation DSSK18-0025B
DSSK18-0025B picture photo
Mfg. Part Number
DSSK18-0025B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB
Datasheet Download
DSSK18-0025B.pdf
Availability of DSSK18-0025B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSSK18-0025B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSSK18-0025B
Internal Part NumberEIS-DSSK18-0025B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 25V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSSK18-0025B
Related LinksDSSK18, DSSK18-0025B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSSK18-0025B Details Description
Related parts for DSSK18-0025B
CONN BATTERY 4 POSITION datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 10.29MM datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
VOLTAGE RELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf