Vishay/Dale CMF5575K000FKEK
CMF5575K000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5575K000FKEK
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5575K000FKEK.pdf
Availability of CMF5575K000FKEK
QUANTITY
CMF5575K000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5575K000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5575K000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5575K000FKEK
Related LinksCMF5575, CMF5575K000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5575K000FKEK Details Description
Related parts for CMF5575K000FKEK
RES TEMP SENS 8.2K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC MOSFET DVR P-CH SINGLE 8-MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A DUAL 62POS datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf