CUI Inc. DTR050100-P5N
DTR050100-P5N picture photo
Mfg. Part Number
DTR050100-P5N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W
Datasheet Download
DTR050100-P5N.pdf
Availability of DTR050100-P5N
QUANTITY
DTR050100-P5N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTR050100-P5N
Internal Part NumberEIS-DTR050100-P5N
Input TypeCord
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.35" L x 2.68" W x 2.20" H (85.0mm x 68.0mm x 56.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTR050100-P5N
Related LinksDTR050, DTR050100-P5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTR050100-P5N Details Description
Related parts for DTR050100-P5N
CABLE TIE MINI 18LB BLU 7.9" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD SPDT SWITCH PE42424 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W MELF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf