CUI Inc. DTS090166UDC-P5P
DTS090166UDC-P5P picture photo
Mfg. Part Number
DTS090166UDC-P5P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W
Datasheet Download
DTS090166UDC-P5P.pdf
Availability of DTS090166UDC-P5P
QUANTITY
DTS090166UDC-P5P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS090166UDC-P5P
Internal Part NumberEIS-DTS090166UDC-P5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency65%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS090166UDC-P5P
Related LinksDTS09016, DTS090166UDC-P5P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS090166UDC-P5P Details Description
Related parts for DTS090166UDC-P5P
IC OPAMP GP 190KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 5A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf