CUI Inc. DTS120166UDC-Z6N
DTS120166UDC-Z6N picture photo
Mfg. Part Number
DTS120166UDC-Z6N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
Datasheet Download
DTS120166UDC-Z6N.pdf
Availability of DTS120166UDC-Z6N
QUANTITY
DTS120166UDC-Z6N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS120166UDC-Z6N
Internal Part NumberEIS-DTS120166UDC-Z6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.66A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS120166UDC-Z6N
Related LinksDTS12016, DTS120166UDC-Z6N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS120166UDC-Z6N Details Description
Related parts for DTS120166UDC-Z6N
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 20W 5% TO126 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC P600 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf