CUI Inc. DTS150133UDC-P12/RN
DTS150133UDC-P12/RN picture photo
Mfg. Part Number
DTS150133UDC-P12/RN
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W
Datasheet Download
DTS150133UDC-P12/RN.pdf
Availability of DTS150133UDC-P12/RN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DTS150133UDC-P12/RN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS150133UDC-P12/RN
Internal Part NumberEIS-DTS150133UDC-P12/RN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
Series-
Region Utilized-
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.33" L x 2.36" W x 1.34" H (110.0mm x 60.0mm x 34.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS150133UDC-P12/RN
Related LinksDTS150133, DTS150133UDC-P12/RN Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS150133UDC-P12/RN Details Description
Related parts for DTS150133UDC-P12/RN
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DSUB CONN W/DIAGNOSTIC PORT STRT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
D4N-4B31 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf