CUI Inc. DTS180067SUDC-P5/RP
DTS180067SUDC-P5/RP picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-P5/RP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-P5/RP.pdf
Availability of DTS180067SUDC-P5/RP
QUANTITY
DTS180067SUDC-P5/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-P5/RP
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-P5/RP
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-P5/RP
Related LinksDTS180067, DTS180067SUDC-P5/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-P5/RP Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-P5/RP
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC datasheet.pdf
SC-SMT3.81/15/180LF 3.2 GN BX datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IMP100,O,H,V6P12C,UG,LEW39 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 25A 125V datasheet.pdf
2 ROW BOX PIN 150 POS R/A datasheet.pdf