CUI Inc. DTS180067SUDC-Z6P
DTS180067SUDC-Z6P picture photo
Mfg. Part Number
DTS180067SUDC-Z6P
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
DTS180067SUDC-Z6P.pdf
Availability of DTS180067SUDC-Z6P
QUANTITY
DTS180067SUDC-Z6P Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS180067SUDC-Z6P
Internal Part NumberEIS-DTS180067SUDC-Z6P
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension2.91" L x 1.81" W x 0.98" H (74.0mm x 46.0mm x 25.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS180067SUDC-Z6P
Related LinksDTS18006, DTS180067SUDC-Z6P Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS180067SUDC-Z6P Details Description
Related parts for DTS180067SUDC-Z6P
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR 56F8013 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26PS DL SMD AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1100W datasheet.pdf
LOCKWASHER INT 3/8 SS NONE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
25U WLL MNT SWING-OUT RK 18" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 2000MAH NIMH datasheet.pdf