TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35SD
DTS20F11-35SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35SD
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F11-35SD.pdf
Availability of DTS20F11-35SD
QUANTITY
DTS20F11-35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35SD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35SD
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35SD Details Description
Related parts for DTS20F11-35SD
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
IC COMPARATOR LV ENABLE 6-TSOP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1.2-3PF 500V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X8L 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf