TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-5SD-LC
DTS20F11-5SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-5SD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DTS20F11-5SD-LC.pdf
Availability of DTS20F11-5SD-LC
QUANTITY
DTS20F11-5SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-5SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-5SD-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-5SD-LC
Related LinksDTS20F1, DTS20F11-5SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-5SD-LC Details Description
Related parts for DTS20F11-5SD-LC
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 35 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" WHT 250' datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 237K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf