Cornell Dubilier Electronics HVMLS221M250EK1D
HVMLS221M250EK1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS221M250EK1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS221M250EK1D.pdf
Availability of HVMLS221M250EK1D
QUANTITY
HVMLS221M250EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS221M250EK1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS221M250EK1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)597 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS221M250EK1D
Related LinksHVMLS221, HVMLS221M250EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS221M250EK1D Details Description
Related parts for HVMLS221M250EK1D
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR/W SN/PB datasheet.pdf
OPTION CARD INPUT LDD CURR METER datasheet.pdf
TOOL CRIMP CHS STANDARD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A S-MINI datasheet.pdf
PNL MNT 220V BLUE 8MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf