TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19AD
DTS20F15-19AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DTS20F15-19AD.pdf
Availability of DTS20F15-19AD
QUANTITY
DTS20F15-19AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19AD
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19AD
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19AD Details Description
Related parts for DTS20F15-19AD
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD 300MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 170MA 3.4 OHM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf