TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-11AC
DTS20F21-11AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-11AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DTS20F21-11AC.pdf
Availability of DTS20F21-11AC
QUANTITY
DTS20F21-11AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-11AC
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-11AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-11AC
Related LinksDTS20F, DTS20F21-11AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-11AC Details Description
Related parts for DTS20F21-11AC
IC FPGA 312 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 11POS OR datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf