TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-16AD
DTS20F21-16AD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-16AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DTS20F21-16AD.pdf
Availability of DTS20F21-16AD
QUANTITY
DTS20F21-16AD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-16AD
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-16AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-16AD
Related LinksDTS20F, DTS20F21-16AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-16AD Details Description
Related parts for DTS20F21-16AD
FAN AXIAL 176X112MM 115VAC TNE2A datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12-24VDC 2MM datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO BNC PLUG datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 34POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf