TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-29SE-LC
DTS20F25-29SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-29SE-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DTS20F25-29SE-LC.pdf
Availability of DTS20F25-29SE-LC
QUANTITY
DTS20F25-29SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-29SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-29SE-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-29SE-LC
Related LinksDTS20F25, DTS20F25-29SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-29SE-LC Details Description
Related parts for DTS20F25-29SE-LC
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 7A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT-666 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST 20A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB CP datasheet.pdf
RING LIGHT RED OD 90MM datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf