TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-4AC
DTS20W13-4AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-4AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN
Datasheet Download
DTS20W13-4AC.pdf
Availability of DTS20W13-4AC
QUANTITY
DTS20W13-4AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-4AC
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-4AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-4AC
Related LinksDTS20W, DTS20W13-4AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-4AC Details Description
Related parts for DTS20W13-4AC
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 240V datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 100V TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf