TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-18HE
DTS20W15-18HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-18HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W15-18HE.pdf
Availability of DTS20W15-18HE
QUANTITY
DTS20W15-18HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-18HE
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-18HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-18HE
Related LinksDTS20W, DTS20W15-18HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-18HE Details Description
Related parts for DTS20W15-18HE
IC REG LDO 2.85V/2.5V 10DFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DRIVER/RECEIVER LVDS 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN STANDOFF M3.5 SCKT #6-32 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf