TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-18SA
DTS20W15-18SA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-18SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-18SA.pdf
Availability of DTS20W15-18SA
QUANTITY
DTS20W15-18SA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-18SA
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-18SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-18SA
Related LinksDTS20W, DTS20W15-18SA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-18SA Details Description
Related parts for DTS20W15-18SA
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.665 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 4.5-18VIN 1.2V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 15QFN datasheet.pdf
SENSOR 5MM 5-24VDC PNP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf