TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-19SB
DTS20W15-19SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W15-19SB.pdf
Availability of DTS20W15-19SB
QUANTITY
DTS20W15-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-19SB
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-19SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-19SB
Related LinksDTS20W, DTS20W15-19SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-19SB Details Description
Related parts for DTS20W15-19SB
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-12V 41MA 7SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PROM SERIAL CONFIG 65K 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 50MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RS32ES-DP/F RSV 1.6V INTERFACE datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMCJ datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf