TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W17-26PN-LC
DTS20W17-26PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W17-26PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
DTS20W17-26PN-LC.pdf
Availability of DTS20W17-26PN-LC
QUANTITY
DTS20W17-26PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W17-26PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W17-26PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W17-26PN-LC
Related LinksDTS20W17, DTS20W17-26PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W17-26PN-LC Details Description
Related parts for DTS20W17-26PN-LC
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.8A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5.5V 6SOT23 datasheet.pdf