TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W19-11HD
DTS20W19-11HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W19-11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W19-11HD.pdf
Availability of DTS20W19-11HD
QUANTITY
DTS20W19-11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W19-11HD
Internal Part NumberEIS-DTS20W19-11HD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W19-11HD
Related LinksDTS20W, DTS20W19-11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W19-11HD Details Description
Related parts for DTS20W19-11HD
IC RHEOSTAT 50K 2CH 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 460NM ROY BLUE 525MW SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf