TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W19-32JC
DTS20W19-32JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W19-32JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W19-32JC.pdf
Availability of DTS20W19-32JC
QUANTITY
DTS20W19-32JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W19-32JC
Internal Part NumberEIS-DTS20W19-32JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W19-32JC
Related LinksDTS20W, DTS20W19-32JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W19-32JC Details Description
Related parts for DTS20W19-32JC
MOSFET N-CH 55V 85A D2PAK datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 10BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
LED RED 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 760MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
RES 739.757 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1000UF 350V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf