TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W19-32SN
DTS20W19-32SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W19-32SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W19-32SN.pdf
Availability of DTS20W19-32SN
QUANTITY
DTS20W19-32SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W19-32SN
Internal Part NumberEIS-DTS20W19-32SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W19-32SN
Related LinksDTS20W, DTS20W19-32SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W19-32SN Details Description
Related parts for DTS20W19-32SN
IC MUX/DEMUX BUS SW 2:1 SC70-6 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3:3 2.7V 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf